Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

LJ DLA NIEPODLEGŁEJ - Konkurs Poezji "Kto ty jesteś?

 

DLA NIEPODLEGŁEJ
 
KONKURS POEZJI „KTO TY JESTEŚ?”
19 LISTOPADA 2018

 
„Kto ty jesteś?” – tak zaczyna się Katechizm polskiego dziecka dziewiętnastowiecznego poety Władysława Bełzy, znany polskim dzieciom od wielu już pokoleń:
— Kto ty jesteś?
— Polak mały.
— Jaki znak twój?
— Orzeł biały.
— Gdzie ty mieszkasz?
— Między swemi.
— W jakim kraju?
— W polskiej ziemi.
— Czym ta ziemia?
— Mą Ojczyzną.
— Czym zdobyta?
— Krwią i blizną.
— Czy ją kochasz?
— Kocham szczerze.
— A w co wierzysz?
— W Polskę wierzę.
— Coś ty dla niej?
— Wdzięczne dziecię.
— Coś jej winien?
— Oddać życie
 
Dziś przychodzi Wam zmierzyć się z poetyckim pytaniem „Kto ty jesteś?” jako prawie dorosłym ludziom, którzy w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości próbują określić swoją tożsamość. Czym więc jest dla Was polska ziemia – czy wiążecie z nią swoją przyszłość, czy chcecie na niej żyć i pracować? Jaki sens ma dla Was pojęcie miłości Ojczyzny? Czy uważacie, że jesteście Polsce coś winni?  
Chcemy Was zaprosić do udziału w konkursie poetyckim, który będzie świetną okazją do udzielenia sobie odpowiedzi na powyższe pytania.
 
REGULAMIN KONKURSU
 
§ 1. Postanowienia ogólne
 1. Konkurs zostanie rozstrzygnięty przez jury złożone z nauczycieli LJ-KLA.
 2. Opiekunem konkursu i przewodniczącą jury jest dr Ewa Dryglas-Komorowska.
 3. Celem konkursu jest zainspirowanie młodych ludzi do przemyślenia odpowiedzi na postawione w tytule – w kontekście wiersza Bełzy – pytanie o tożsamość narodową, o własne pojmowanie patriotyzmu i miłości Ojczyzny.
§ 2. Zasady konkursu
 1. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie wszystkich klas LJ-KLA.
 2. Każdy uczestnik (solista lub zespół) może przedstawić jeden wiersz (własnego lub cudzego autorstwa), poświęcony tematyce szeroko pojętej polskości (patriotyzm, ojczyzna, historia Polski, współczesna Polska, wspólnota narodowa, Polska z perspektywy emigracji itp.).
 3. Wiersz może zostać zaprezentowany w jednej z dwóch kategorii:
 4. poezja recytowana
 5. poezja śpiewana
 1. Wykonania będą oceniane według następujących kryteriów:  dobór repertuaru, kultura żywego słowa (m.in. dykcja, intonacja, pauzowanie, akcentowanie), interpretacja tekstu, ogólny wyraz artystyczny.
 
§ 3. Przebieg konkursu
 1. Zgłoszenia na konkurs przyjmuje p. Ewa Dryglas-Komorowska. Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń to 15 listopada 2018.
 2. Przesłuchania konkursowe odbędą się 19 listopada o godz. 11:40 w auli LJ-KLA. Po ich zakończeniu nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.