Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Nasz Patron

Władysław Jagiełło, mężczyzna który 15 lipca 1410 roku pokonał Krzyżaków pod Grunwaldem, ojciec dwóch królów Polski, z których jeden bohatersko poległ w bitwie z Turkami, a drugi dokończył dzieło swojego ojca i całkowicie złamał potęgę państwa zakonnego, odzyskując Pomorze z rąk Krzyżaków.

Dzięki Władysławowi Jagielle, Litwa stała się krajem chrześcijańskim, a unia w Krewie (14 sierpnia 1385) pozwoliła Polsce na stworzenie z Litwą jednego z największych światowych mocarstw średniowiecza i mocarstw nowożytnych. Był mężem króla Polski. Nie chodzi o to, że poślubił innego mężczyznę, po prostu jego żona Jadwiga, pełniła funkcję króla. 

Koronę Polską dzierżył najdłużej ze wszystkich, bo aż 48 lat, a Litewską 57. Ten potężny Władca, wygrywający bitwy i wojny, pokazywał również swoją wrażliwą stronę codziennie wychodząc na zewnątrz, aby posłuchać śpiewu słowika. Niestety, było to powodem jego śmierci, ponieważ raz za sprawą takiej wyprawy zachorował na zapalenie płuc, w wyniku którego zmarł.

Jest on patronem naszej szkoły, ponieważ imponuje nam umiejętnością połączenia siły z wrażliwością, oraz porzuceniem poprzedniego wyznania na rzecz chrześcijańskiego. Uczmy się od niego!